Stavba krbu a udírny se společným plechovým komínem.
Období: 30.8.2015 - 28.10.2015
Před samotnou realizací jsem si postavil vlastní základ pro stavbu ze ztraceného bednění ve tvaru L. Z jednoduchého důvodu,aby se nám nezmenšil prostor terasy. Vnitřek základu jsem vyplnil starým betonem, nepotřebnými betonovými dlaždicemi a zbývající volný prostor vysypal kamínkem. Poté jsem položil kari sítě po celém prostoru terasy a nakonec jsme vybetonovali základovou desku.
Desku jsem nechal asi 4 týdny zrát a teprve pak jsem začal stavět.
Na stavbu jsem vybral lícové cihly, jelikož jsem je měl doma. Ale běžně, možná i častěji se používají cihly pálené.
Přestože jsem nedal pod první vrstvu cihel asfaltovou lepenku proti vlhkosti,tak bych doporučil jí použít. Do budoucna se tím vyvarujeme nežádoucímu vlhnutí zdiva krbu.
První vrstvu cihel položíme nanečisto, aby jsme si udělali představu o rozložení na ploše. Pokud vše vychází jak má, nic nebrání k nalepení první vrstvy.
Je-li první vrstva na svém místě, další vrstvy přibývají rychle.Výhoda lícových cihel proti páleným je ta, že jsou jedna jako druhá, takže se s nimi pěkně pracuje.
Po třetí položené vrstvě, jsem začal zazdívat topeniště udírny s kouřovodem. Vnitřek topeniště včetně stropu jsem vylepil šamotovou maltou a šamotovými deskami.
Po dosažení požadované výšky spodního dílu krbu, jsem si udělal šalování z vypodložených dřevěných desek, na které jsem položil drátěné rošty a pak celé vylil betonem.
Po vylití betonové desky jsem mohl pokračovat ve výstavbě vrchního dílu krbu. Rozhodl jsem se udělat okrasný pruh ze šamotových cihel zazděných v řadě na výšku.Opticky rozdělují spodní a vrchní patro a jsou pěkné na pohled.
Dál jsem pokračoval ve stavění a zároveň jsem začal vyzdívat i vniřek topeniště krbu. Na to jsem použil šamotové cihly,šamotovou maltu a na zadní stěnu topeniště jsem nalepil šamotové desky.
Topeniště jsem ukončil opět okrasnou řadou šamotových cihel.Dozdil pár posledních řad lícových cihel a bylo v podstatě hotovo.
Z důvodu lepšího vstupu plamenů do komínu jsem ještě vnitřek topeniště ukončil řadou cihel položených "na koso" viz. obr.
Nakonec jsme svařili komín, dvířka do udírny,kovové součásti jako jsou rošty a popelníky.
Gril s udírnou jsem potáhl perlinkou a stavebním lepidlem a chystám se na něj natáhnout fasádu, která by ho měla ochránit proti povětrnostním vlivům.